Jučer smo u emisiji Radio Iloka ''Tema dana'' ugostili gradonačelnicu Marinu Budimir s kojom smo razgovarali o 9. sjednici Gradskog vijeća Grada Iloka te o održanoj sjednici Turističkog vijeća i Turističke skupštine.
Točka koja je na gradskom vijeću izazvala najveću raspravu bila je odluka o prodaji plinske mreže koja je u vlasništvu Grada Iloka. Koje je vaše mišljenje o toj problematici?
Imamo 65 km plinske mreže na području Grada Iloka koja je stara 17 godina, a uporabni vijek je između 25 i 30 godina. To znači da možemo očekivati da već sada moramo razmišljati o izmjeni svih instalacija u skoroj budućnosti kako ne bi došlo do ugroze opskrbom plinom. Tijekom zadnjih mjeseci svjedoci smo brojnih kvarova na vodovodnoj mreži što je izazvalo nezadovoljstvo građana te nisam željela da u budućem vremenu dođemo do slične situacije jer kada se mreža počne kvariti nitko neće biti zainteresiran da bude zakupac, a Grad niti stručnjaka niti novca za održavanje plinske mreže.
Predstavnici Plinare istočne Slavonije, koji su trenutni zakupac, obratili su nam se s namjerom kupnje jer su dobili odobrenje svojih vlasnika (Vukovarsko-srijemske županije i INA-e) da do kraja godine mogu kupovati lokalne plinske mreže. Nakon nekih obavljenih razgovora u Zagrebu upoznata sam da nam uskoro dolazi do velikih promjena na tržištu plina te će na reguliranu cijenu plina čiji iznos određuje Hrvatska regulatorna agencija u velikoj mjeri utjecati nabavna cijena plina gdje veći opskrbljivači plina imaju bolje uvjete nabave. Vjerujem da je u tome interes PIS-a. Uostalom, sve plinske mreže u našem okruženju su prodane u zadnjih par godine kao na primjer u Općini Lovas ili Općini Stari Jankovci. Napravljena je procjena vrijednosti mreže koja iznosi oko 2,3 milijuna kuna što je nešto manje od polovine uložene vrijednosti od 7,5 milijuna kuna. Trenutno PIS održava i koristi mrežu te za tu namjenu plaća Gradu 100.000 kuna godišnje što bi značilo da bi nam trebalo 23 godine da dobijemo iznos trenutne vrijednosti mreže. Treba imati na umu da vrijednost plinske mreže ovisi i o broju korisnika koji su se u Iloku raseljavanjem značajno smanjili. Samo Razvitak je nekada trošio plina koliko danas cijeli Ilok. Ovaj intervju je i prilika da se otklone i neke nedoumice koje su se pojavile po tom pitanju. Prvo, hoće li doći do povećanja cijene plina nakon prodaje, što je bila i moja briga. Cijena plina je regulirana te bez odobrenja HERA-e ne može doći do povećanja a cijene su uglavnom ujednačene u Hrvatskoj. Već sada građani mogu birati tko će im biti opskrbljivač plinom (PIS, RWA, PPD ili netko drugi) ali se ta mogućnost malo koristi. Drugo, pitanje vlasništva nad mrežom. Budući da su građani uplaćivali za izgradnju mreže postavilo se pitanje imaju li vlasnička prava nad njom. Pravno je plinska mreža vlasništvo Grada Iloka kao što je slučaj i u drugim gradovima i općinama gdje su zainteresirani građani sufinancirali izgradnju mreže. Na ime tog ulaganja su imali jeftiniji plin nego područja gdje je ulagala neka tvrtka kao što je na primjer Grad Vukovar. Osim toga, svih ovih 17 godina je grad ostvarivao prihode od iznajmljivanja mreže i nitko nije postavio pitanje čiji su to prihodi. Treće, plinska mreža bi se prodavala javnim postupkom pa se svi opskrbljivači mogu javiti na natječaj i ponuditi veću cijenu od procijenjene. Odluku o prodaji i budućim obvezama može donijeti jedino Gradsko vijeće. Osobno smatram da bi se novac mogao iskoristiti za nešto što bi nam donijelo direktne uštede, kao LED rasvjeta ili izgradnja infrastrukture u Poslovnoj zoni. A čeka nas provedba brojnih projekata koji iziskuju sufinanciranje Grada kao što su reciklažno dvorište, energetska obnova zgrade vrtiće, sanacija deponije Božino brdo. Neki od ovih projekata, prvenstveno mislim na LED rasvjetu i sanaciju deponije, mogli su biti sufinancirani 100% da su prethodni gradonačelnici donijeli odluke na vrijeme, kada je za to bilo natječaja i sredstava.
Da li smatrate da je ispravna odluka o neprodavanju plinske mreže?
To je odluka Gradskog vijeća. Prijedlog odluke o prodaji sam uputila na odlučivanje jer je vezan za mogućnost kupnje od sadašnjeg zakupca koji je dobio odobrenje za takve kupnje do kraja 2018. godine. Ne bih željela biti u situaciji da je takva mogućnost postojala, a da se o njoj nije raspravljalo na vijeću. Je li ispravna ili pogrešna pokazat će vrijeme. Na prodaju nismo računali kada smo slagali proračun tako da bi nam taj novac olakšao ulaganja u infrastrukturu. No, LED rasvjetu planiramo svakako ugraditi. A vezano za poslovnu zonu, javno ćemo pozvati sve zainteresirane kako bi mogli ocijeniti koji je doista interes investitora i ukoliko bude zainteresiranih i to će nam biti prioritet. Investirati u infrastrukturu Poslovne zone, a da ona bude prazna bi bila pogrešna investicija.
Deset je vijećnika bilo protiv odluke o prodaji plinske mreže dok je šestero vijećnika bilo suzdržano a među njima petero vijećnika s vaše nezavisne liste. Kako to komentirate?
Tako je. I to je samo znak da nismo klasična stranka koja glasa po naređenju. Pozadinu prijedloga sam pojasnila, pripremila za raspravu na Gradskom vijeću, a po završetku rasprave su nezavisni vijećnici samostalno glasali. I mislim da nema ništa loše u tome što odluka nije izglasana.
Možete li nam reći kakvo je trenutačno financijsko stanje grada?
Grad Ilok sam zatekla u velikim financijskim obvezama gdje su dospjela i nedospjela dugovanja prešla 8 milijuna kuna, a prihodi Grada su se rapidno smanjivali. Kada sam utvrdila stvarna dugovanja pristupili smo brojnim mjerama da se poslovanje Grada stabilizira i pokriju obveze iz prijašnjih razdoblja. Isplatili smo sve zaostatke za korisnike socijalne pomoći koja je kasnila 12 mjeseci te smanjili ukupni dug za 200.000 kuna. Isplaćen je višegodišnji dug prema Muzeju Grada Iloka. O samoj financijskoj situaciji govori podatak da je dugovanje prema gradskim vijećnicima iz prošlog mandata iznosilo 120.000 kuna. Također, Grad je financirao tekuće obveze iz kratkoročnog kredita koji je svake godine rastao te je pred izbore potpisan novi na iznos od 950.000 kuna. Navedeni kredit se nezakonito produžavao iz godine u godinu na što smo upozoreni od strane Ministarstva financija. Obveza za taj kredit je oko 80.000 kuna i prema trenutnoj situaciji, kada ga zatvorimo u travnju, grad se neće morati dodatno zaduživati za tekuće obveze. Ne zaboravite da grad plaća i obveze po dugoročnim kreditima. Redovito se isplaćuje dugovanje prema Komunalijama i Komu koji datira prije 2012.g. te je smanjeno s 2,8 na 2,6 milijuna kuna. Isplatili smo naknadu za školske knjige u protekloj godini za 2017. godinu, a do sada je isplata uvijek bila u sljedećoj godini.
Na sjednici je izgovoreno i puno kritika na Vaš rad i komunikaciju s proračunskim korisnicima.
Ja sam preuzela dužnost gradonačelnice da bih unijela promjene koje će osigurati da se zaustavi stagniranje grada. Nisam dobila mandat da bih nastavila politiku mojih prethodnika i rekla da je sve u redu. U ovih 9 mjeseci sam ukazala na brojne nepravilnosti, netransparentno i neracionalno trošenje novca gradskog proračuna te sam predložila promijene koje bi po mom mišljenju trebalo popraviti u Gradu i u svim gradskim ustanovama. Nisam ni očekivala da će sve ići glatko. Velik je otpor u svim segmentima gdje su promjene pokrenute, i u gradskoj upravi i kod proračunskih korisnika. Znam da će biti još mojih poteza koje će pojedinci prikazivati kao nepopularnim, ali promjene su nužne ukoliko želimo da nam svima bude bolje. O svemu nastojimo obavještavati javnost na Internet stranici grada, Facebook stranici, kao i preko Radio Iloka na čemu Vam se zahvaljujem.
Vijećnik Željko Prskalo (HSS) postavio je po Vama provokativno pitanje vezano za emisiju Provjereno i projekt Zaželi, a posebno za činjenicu da ste se rasplakali pred kamerama.
Smatram da zbog toga što sam se rasplakala nisam loša gradonačelnica nego samo nešto emotivnija od mojih iskusnih političkih kolega. I kao i svakom čovjeku, teško mi pada kada se šire neistine. U emisiji nisu prikazani upiti koje su novinari postavili od toga da smo zaposlili zamjenikovu punicu ili da smo zaposlili moju najbolju prijateljicu. Žao mi je bilo što se iznose neistine kako bi se oblatio moj rad ali izgleda da je u politici tako. Kada se ne možeš pohvaliti svojim rezultatima onda blatiš druge.
U srijedu je održana sjednica Turističkog vijeća i Turističke skupštine. Također je bilo dosta rasprave upravo zbog nekih Vaših odluka.
Na zadnjoj sjednici Turističkog vijeća TZ Ilok, 28. veljače 2018. godine, ukazala sam na brojne nezakonitosti vezane za rad Turističke zajednice. Uostalom, s obzirom da sam predsjednica Turističkog vijeća, moj zadatak je da vodim računa i o uspješnosti i o zakonitosti poslovanja Turističke zajednice. Financijsko izvješće koji nam je prezentirano na Vijeću se razlikuje od onoga koje se predalo u FINA-u i koje pokazuje da TZ već godinama posluje s gubitkom te je očito da se već ove godine gubitak neće moći pokriti iz gotovine koja je bila na računu. Ukazala sam da se Nadzorni odbor nije sastajao u prethodnom razdoblju iako je po zakonu obavezan sastajati se dva puta godišnje i provjeravati poslovanje TZ te taj izvještaj dostaviti TZ Vukovarsko-srijemske. Prihodi TZ iz javnih izvora su postali veći od vlastitih prihoda te je po Zakonu TZ postala obveznik javne nabave. Sukladno tome, moraju se donijeti i odgovarajući dokumenti. Do sada se nisu javno objavljivali podaci o dodijeljenim potporama što je također obveza, a nije postojala niti mogućnost javnog pristupa informacijama. Uostalom, na Internet stranicama nisu bili objavljeni i drugi dokumenti kao što su planovi rada, godišnji izvještaji o radu i sve ostalo što je zakonom propisano. Puno sam toga utvrdila kao problem te sam smatrala potrebnim da se dobije i stručno mišljenje vezano za financijski izvještaj i zatražila sam reviziju koja je potvrdila neusklađenost izvještaja.
Zašto se smanjili proračun Turističke zajednice, a u nekoliko navrata ste govorili kako vam je jedan od prioriteta razvijanje turizma u Gradu Iloku?
Proračun je smanjen za 10.000,00 kn kako bi se smanjilo financiranje iz javnih izvora ispod 50% što je bilo vidljivo iz priloženih izvješća o radu. Na to sam upozoravala direktora još u srpnju 2017. godine, ali ništa nije bilo poduzeto te sam smanjila financiranje kako bi poslovanje bilo vraćeno u zakonski okvir. Međutim, prema zadnjem objavljenom financijskom izvještaju i to nije dovoljno jer je razlika još veća. Kada se bude složio novi financijski plan i poslovanje koji će odgovarati svim zakonima nije problem da se povećaju sredstva iz gradskog proračuna. Moja najava da želim ubrzati razvoj turizma u gradu i dalje stoji. U proračunu smo osigurali dodatna sredstva za sufinanciranje manjih projekata u turizmu za što ćemo uskoro raspisati natječaj. A pod razvojem turizma ne podrazumijevam povećanje sredstava za nečije plaće već ulaganje u nove projekte.
Kada smo kod plaće, bilo je rasprave i o plaći direktora TZ-a. Što je ,po vama, sporno?
Sporno je pozivanje na nepisani dogovor kojim sredstva iz gradskog proračuna moraju pokriti plaću direktora TZ-a što je također nezakonito. Sredstva Grada su nenamjenska i iznose onoliko koliko ih Gradsko vijeće u proračunu izglasa a Turističko vijeće je odgovorno tijelo koje treba donijeti odluku kolika će ta plaća iznositi. Plaća može biti i puno veća od sadašnje ali i manja, ovisno o rezultatima rada TZ. Trenutnim modelom financiranja TZ krši odredbe Zakona o javnoj nabavi te sam slijedom toga zatražila da se naprave žurne ispravke u poslovanju.
Što je na kraju zaključeno na sjednici Turističkog vijeća?
Donesene su odluke koje će biti prezentirane na Skupštini i kojima bi se u narednom vremenu trebalo ukloniti sve što je dovodilo do nezakonitosti i nesporazuma. Treba donijeti Pravilnik o javnoj nabavi, odluku o plaći direktora TZ koja će se uskladiti s proračunom TZ i sredstvima koja se dobivaju od Grada, odluku o razrješenju i imenovanju nadzornog odbora te druge zakonom propisane pravilnike. To bi trebalo dovesti rad TZ-a u zakonske okvire ali i osigurati veću efikasnost njenog reda i bolje turističke rezultate u Gradu Iloku.