Iz iločke Savjetodavne službe najavljuju kako će ove godine berba grožđa u iločkim vinogradima krenuti 10 do 20 dana ranije nego prošle godine.
Naime, Božica Dolić, viši stručni savjetnik za hortikulturu iz Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe navodi kako je ova godina do sada bila dosta specifična u odnosu na dosadašnje. Vinova loza je krenula dosta kasno u odnosu na prethodne godine, u drugoj polovini 4.-tog mjeseca, ali visoke temperature u 5.-tom i početkom 6.-tog mjeseca, su dovele do nikad brže izmjene fenofaza, tako da je cvatnja gotovo svih sorata vinove loze završila do kraja 5.-tog mjeseca.
Međutim, navodi nadalje Dolić, nakon toga slijedi dugotrajno kišno razdoblje, koje traje gotovo mjesec i pol dana, što je samo donekle usporilo razvoj i dozrijevanje grožđa, tako da se početak berbe očekuje 10-20 dana ranije nego prošle godine. Ove godine se u vinogradima manifestira i veći broj sušenja trsova, što je u većini slučajeva posljedica fitoplazmi. Protiv fitoplazmi ne postoji zaštita, te se zaraženi trsovi trebaju ukloniti iz vinograda.
Jedna od fitoplazmi je i Zlatna žutica vinove loze, jedna od najštetnijih bolesti vinove loze u Europi. U vinogradima u kojima se pojavi, vrlo brzo se širi, čineći velike štete u gubitku grožđa i trajnom gubitku zaraženih trsova. Ova bolest se širi sadnim materijalom i vektorom – američkim cvrčkom. Američki cvrčak je prisutan u svim vinogradarskim područjima Hrvatske.
Posjednici vinove loze obavezni su tijekom vegetacije provoditi vizualne preglede vinove loze, te ukoliko uoče simptome koji upućuju na zarazu zlatnom žuticom odmah obavijestiti fitosanitarnog inspektora ili Zavod za zaštitu bilja ili Hrvatsku poljoprivredno – šumarsku savjetodavnu službu.
Uz to vinogradari su obavezni i pratiti let američkog cvrčka uz pomoć žutih ploča, te vršiti suzbijanje u najmanje dva navrata, napomenula je Dolić.
H.Ožanić