U organizaciji Hrvatskog muzejskog društva danas će se održati popularna manifestacija Noć muzeja 2019. u okviru koje je zainteresiranima omogućen slobodan ulaz u dvjestotinjak muzeja i kulturnih ustanova u Hrvatskoj. Cilj manifestacije Noć muzeja je predstaviti hrvatsku kulturu, umjetnost i znanost kroz besplatne izložbe i raznolika događanja.
Kako je ovogodišnja tema manifestacije „Muzeji - inovacije i digitalna budućnost“, uključene institucije publici će predstaviti iskustva u primjeni digitalne tehnologije u svom radu i novim idejama virtualno približiti muzejsku i vlastitu budućnost. Marko Kevo, kustos MGI napominje kako je ova tema u iločkom Muzeju jednim dijelom obilježena i prošle godine s obzirom na temu Ukradena baština gdje je unutar izložbe korištena digitalna tehnologija. Kevo naglašava kako su muzeji postali atraktivni i uzbudljivi prostori inovacije u kojima kustosi, muzeolozi, povjesničari umjetnosti i mnogi drugi djelatnici pronalaze nove načine kako izložiti i predočiti muzejske predmete te personalizirati iskustvo posjetitelja.
U skladu s temom, Muzej grada Ilok pripremio je posjetiteljima zanimljiv i bogat program. Tako će posjetiteljima približiti ono što iločki muzej sadrži, čuva i posjeduje a u zadnje vrijeme iločki muzealci počeli su raditi i na digitalizaciji te građe.
Manifestacija počinje u 18 sati kada je i službeno otvorenje priredbe. Odmah po otvorenju u 18:15 održat će se predavanje o važnosti digitalizacije za očuvanje kulturne baštine prvenstveno na primjeru građe Muzeja grada Iloka, crkvene povijesti i najvrjednije crkvene baštine o čemu će biti govora od strane kustosa Marka Keve i fra Dragana Grizelja iz Franjevačkog samostana. Predavanje će se održavati u Dvorani Nikole Iločkog na drugom katu Muzeja.
Iza toga u 19 sati bit će radionica za djecu sa temom upoznavanje s iluminacijama,tj. umijećem ukrašavanja rukopisnih knjiga. Riječ je o poveznici sa crkvenom kulturnom baštinom i potrebi digitalizacije i takvog oblika kulturne baštine. U okviru radionice bit će korištene publikacije Muzeja grada Iloka za djecu.
Nakon toga, u 21 h bit će predstavljanje i prezentacija povijesti i baštine kroz 3D tehnologiju u suradnji sa SMARTGUIDE i ASTARTA PLUS iz Zagreba, a održat će se i predstavljanje digitalnog (audio-vizualnog) vodiča Muzeja grada Iloka. Također bit će predstavljen i projekt Topoteka Ilok. Riječ je o digitalnoj platformi koja na jednostavan način omogućuje digitalizaciju i objavljivanje raznovrsnih povijesnih izvora (fotografija, dokumenata, tiskovina). U Galeriji umjetnina u Muzeju grada Iloka, posjetitelji mogu posjetiti izložbu Zavičajne osobe grada Iloka- Rudolf i Vera Horvatović, autora izložbe Marka Keve.
Osim s programom u Iloku, MGI na Noći muzeja sudjeluje u Zagrebu i Splitu. U Zagrebu s temom Posljednji kraljevski grad. Ova prezentacija MGI održava se u Muzeju za umjetnost i obrt sa temom Hrvatska baština u trećoj dimenziji. U Splitu će pak MGI prezentirati projekt „Ukradena baština“ u suradnji sa Carinskom upravom Split, Ministarstvom financija RH. Izložba projekta „Ukradena baština“ bit će i u Hrvatsko-Francuskoj Udruzi u Splitu večeras od 18 sati pa sve do ponoći.
"Ispred nas je uzbudljivo razdoblje jer se prvi put predstavljamo splitskoj publici s lokalnim projektom koji predstavlja djelatnost našeg muzeja, njegovu baštinu, a kroz aplikaciju i prezentaciju projekta smo zamislili da ona bude edukativna poruka i način kako preventivno zaštititi baštinu od otuđivanja i nezakonite trgovine", rekla je ravnateljica Muzeja grada Iloka Maja Barić.
H. Ožanić