U Šarengradu, nedaleko od Iloka, u zaštitnim arheološkim istraživanjima koja provodi Institut za arheologiju iz Zagreba u suradnji s Muzejom grada Iloka i Gradskim muzejom Vinkovci otkriveno je avarsko groblje iz 8. stoljeća. Radi se o najvećem dosad istraženom avarskom groblju na redove na prostoru hrvatskog Podunavlja, koje će, nakon provedbe interdisciplinarnih analiza, omogućiti bolje poznavanje razdoblja hrvatskog ranog srednjeg vijeka, posebno materijalne ostavštine Avara.
Prenio nam je to u ponedjeljak voditelj istraživanja Marko Dizdar, istaknuvši kako je riječ o “izuzetno važnom otkriću”. Arheolozi rade na položaju Klopare, na zemljištu obitelji Osudski, gdje se krenulo u gradnju objekta, no sve do kraja srpnja bit će posla za arheologe. Dosad je, naime, pronađeno 30-ak kosturnih grobova s brojnim prilozima i bogatom popudbinom, a posebno se izdvajaju iznimni nalazi ženskoga nakita – naušnica, ogrlica, prstenja, narukvica, kao i raznovrsno ukrašene keramičke posude.
Posebno su važni, dodao je Dizdar, nalazi životinjskih kostiju u tim grobovima kao dio popudbine, što svjedoči o postojanju složenog pogrebnog rituala, odnosno vjerovanja u zagrobni život.
– Radi se, dakle, o avarskom groblju koje se na osnovi pokretnih nalaza, prije svega ženskog nakita, može datirati u vrijeme 8. stoljeća. Otkriće je izuzetno važno jer je to zapravo zasad najveće istraživano groblje tog razdoblja na prostoru hrvatskog Podunavlja – kazao je Dizdar i naveo kako su dosadašnja saznanja govorila o velikim avarskim grobljima u okolici Vinkovaca, poput mjesta Nuštar, Stari Jankovci, Privlaka i Otok.
Istraživanja u Šarengradu počela su tijekom lipnja. Dizdar je naveo i kako su neki od 30-ak pronađenih grobova duboki i do 2,5 metara. Prema njegovim riječima, Institut za arheologiju je prije desetak godina provodio terenske preglede područja između Iloka i mjesta Mohovo, na položaju Gradac, gdje su zabilježeni ostaci ranosrednjovjekovnog naselja.
- Možemo pretpostaviti da su ovdje pokopani stanovnici tog naselja na Gradcu, koje je bilo smješteno uz Dunav, na vrlo važnom strateškom položaju, koji je kontrolirao prijelaz preko rijeke. Dakle, ove padine ta je zajednica odabrala za pokop svojih pokojnika – naveo je Dizdar.
IZVOR: Glas Slavonije;Sanja Butigan