U Srijemskom vinogorju, u iločkim vinogradima započela je berba grožđa. Prvo se beru ranije sorte poput traminca, chardonnaya, rajnskog rizlinga, sauvignona bijelog, pinot sivi i crni. Općenito zdravstveno stanje u vinogradima je dosta dobro, međutim na nekim lokacijama sivi grožđani moljac je napravio određenu štetu, te dolazi do truljenja grožđa. U takvim vinogradima berbu grožđa treba obaviti što prije kako ne bi došlo do propadanja grožđa, upozorava Božića Dolić iz iločke Savjetodavne službe. Prinosi se kreću od nekih 8, 9 tona po hektaru pa sve do 12, 13 tona što se očekuje za graševinu i frankovku, navodi Dolić.
Ova je vinogradarska godina bila nešto malo zahtjevnija nego prosječna godina jer su se često izmjenivali sunčani i kišni dani pa su se često morala primjenjivati zaštitna sredstva.
Sladori u ranim sortama se kreću od 78 eksla (19%) u rajnskom rizlingu, do 95 eksla (23%) u tramincu. Stanje u frankovci, našoj najzastupljenijoj sorti crnog grožđa, je također dosta dobro, navodi Dolić dodajući da se ovisno o urodu i položaju sladori kreću od 65 do 80 eksla (16 – 19,5 %). Stanje u graševini je dosta šaroliko, što također ovisi o urodu i položaju, te se slador kreće od 60 do 80 eksla (14,8 – 19,5%).
Također, sladori se trenutačno kreću u tramincu od 88 do 95 eksla a u chardonnayu od 80 do 87 eksla, dok kod sivog pinota iznosi 85 eksla. Kod rajnskog rizlinga slador se kreće od 78 do 80 eksla a kod crnog pinota do 84 eksla.
Sivi grožđani moljac, napominje Dolić, već duži niz godina pravi značajne štete u našim vinogradima te je potreban sustavi nadzor ovog štetnika. Posebnu pozornost treba obratiti na 1. i 2. generaciju kako bi smanjili ili potpuno spriječili pojavu 3. generacije koja pravi najveće štete na grožđu. Potrebno je postaviti feromonske mamke na svim vinogradarskim položajima, te 5 do 8 dana nakon najvećeg ulova ovog štetnika obaviti zaštitu nekim od zaštitnih sredstava regulatora razvoja. Uspješnost ovakve zaštite, pojašnjava Dolić, ovisi o pravovremenoj primjeni insekticida, ali najviše ovisi o broju vinogradara koji na vrijeme i s pravim sredstvima tretiraju svoje nasade. Stoga iz iločke Savjetodavne službe apeliraju na vinogradare da se savjetuju kod njih u Savjetodavnoj službi o vremenu i načinu zaštite od ovog štetnika.